GTL-TAXI
Nationale Groepering van Ondernemingen met Taxi- en Locatievoertuigen met chauffeur

12/02/2026 - Brandstofkosten en sector­evolutie

Toekomstgerichte investeringen en duurzame mobiliteit

Terugbetaling accijnzen op professionele diesel

Taxi-ondernemingen kunnen nog steeds genieten van een gedeeltelijke terugbetaling van bijzondere accijnzen op beroepsdiesel. Dit voordeel wordt evenwel geleidelijk verminderd.

Maximumbedrag terugbetaling per 1.000 liter:

• 2023: €205,0665

• 2024: €193,5

• 2025: €192,4

• Vanaf 2026: €191,3

Het voordeel blijft relevant, maar neemt stelselmatig af. Een correcte administratieve opvolging van het brandstofverbruik en tijdige indiening van aanvragen blijven essentieel.

Europese evoluties – ETS2

Vanaf 2028 wordt het nieuwe Europese emissiehandelssysteem (ETS2) van toepassing op transportbrandstoffen. Dit systeem zal een koolstofprijs integreren in de brandstofkost, wat een impact kan hebben op de operationele uitgaven van ondernemingen.

Er worden op Europees niveau financiële instrumenten aangekondigd om de transitie naar koolstofarme mobiliteit te ondersteunen. De concrete invulling, toegankelijkheid en nationale toepassing van deze steunmaatregelen moeten echter nog verder worden verduidelijkt.

Tegelijk evolueert de sector geleidelijk richting voertuigen die niet langer op diesel rijden. In Vlaanderen spelen de strengere ecoscore-eisen een belangrijke rol bij de voertuigkeuze. In het Brussels Hoofdstedelijk Gewest geldt dat bij het vervallen van de vergunning een taxivoertuig moet worden vervangen door een zero-emissievoertuig, in principe vanaf 1 januari 2027.

Deze ontwikkelingen onderstrepen het belang van een doordachte en toekomstgerichte investeringsstrategie.

Top